Urządzanie salonu w nowym mieszkaniu może być wielkim wyzwaniem dla młodych ludzi, którzy nie mają jeszcze jasno sprecyzowanych oczekiwań i niewiele wiedzą o aranżacji wnętrz. Chcą mieszkać wygodnie i nowocześnie, ale bogate oferty mebli czy dodatków w różnych stylach wcale nie ułatwiają im wyboru. W takiej sytuacji warto najpierw poznać aktualne trendy w aranżowaniu salonu i w oparciu o nie zdecydować się na ten, który przypadnie do gustu najbardziej.
Jakie tendencje rzucają się w oczy we współczesnych salonach?
Niezależnie od stylu, w jakim wnętrze jest urządzone, w nowoczesnych salonach stawia się na przestrzeń. Z tego względu często w nowym budownictwie salon jest połączony z otwartą kuchnią, dzięki czemu zyskuje się więcej przestronności. Podobne zabiegi w miarę możliwości stosuje się również w starszych mieszkaniach podczas gruntownych remontów. Inną zauważalną tendencją jest stawianie na funkcjonalność wnętrza, wydzielanie osobnych stref do wypoczynku, spożywania posiłków, czy pracy. Dostrzega się również coraz bardziej świadome i ekologiczne dobieranie wyposażenia. Stawia się na naturalne meble, tkaniny, czy nowoczesne technologie, które nie szkodzą środowisku. W niektórych stylizacjach mile widziane są oryginalne elementy wystroju, takie jak rękodzieło.
Jakie style dominują we współczesnych aranżacjach?
Czasy kiedy wszystkie polskie wnętrza wyglądały podobnie, minęły z chwilą, kiedy ludzie zaczęli masowo zwiedzać świat. Przywożone do Polski inspiracje z różnych regionów zaowocowały oryginalnymi aranżacjami salonów. Oto najbardziej popularne i lubiane style, które dominują we współczesnych wnętrzach:
– styl skandynawski
Cechuje się prostotą i funkcjonalnością oraz jasnymi kolorami. Dominuje w nim naturalne jasne drewno, a meble mają prosty kształt bez specjalnych ozdób. Tę nieco surową stylizację ocieplają dodatki z naturalnych tkanin, takie jak wełniane dywaniki, pledy, czy poduszki. Współczesna tendencja do oryginalności wnętrza spowodowała narodzenie się nowego nurtu stylu skandynawskiego, połączonego z elementami boho. Nowy trend tzw. scandi boho wprowadza do wnętrza folklorystyczne wzory, ozdoby z wikliny, frędzle, czy pompony. Ten nowy nurt staje się coraz bardziej popularny i pozwala na tworzenie bardzo klimatycznych oryginalnych wnętrz.
– styl industrialny
Inspiracją ludzi urządzających wnętrza w tym stylu są pofabryczne, powstałe w latach 50 ubiegłego wieku, amerykańskie lofty. Salony takie charakteryzują się przestronnością, a ich betonowe lub ceglane ściany wyglądem przypominają wnętrza starej fabryki. W wyposażeniu obserwuje się meble z drewna i metalu. Charakterystyczne dla tego stylu są metalowe regały z drewnianymi półkami, druciane stoliki, lampy bez klosza z widocznymi kablami i odkrytymi żarówkami. Często spotyka się również duże kratowane lustra, czy widoczne rury. Taki wystrój tworzy specyficzny klimat i jest lubiany szczególnie przez młodych.
– styl eklektyczny
Towarzyszą mu bardziej kolorowe wnętrza niż poprzednim stylom. Dopuszcza wprowadzanie elementów różnych stylizacji i to czyni go bardzo popularnym. Można do takiego salonu w stylu eklektycznym wprowadzić meble w kilku kolorach i do tego różniące się stylem. Przykładowo zabytkowa ciemna komoda idealnie będzie współgrać z białym stołem i różnokolorowymi krzesłami. Jednak, aby nie wytworzyć chaosu, trzeba taką aranżację starannie przemyśleć i wybrać do niej motyw przewodni. Może nim być jeden styl, który będzie dominował nad innymi, lub kolorowa tapeta na ścianie, z której wybiera się trzy odcienie, np. niebieski, żółty i zielony i do nich dobiera całą resztę. Barwy te mogą być widoczne w tapicerce krzeseł, poszewkach na poduszkach oraz innych dodatkach.
To tylko wybrane style aranżacyjne, które odznaczają się dużą popularnością i mogą być inspiracją dla młodych ludzi w tworzeniu swojego gniazdka. Wnętrza takie nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych, a robią wrażenie. A jeśli komuś zależy na tym, aby salon błyszczał i cechował się przepychem, zawsze może skusić się na równie popularny styl glamour.