Pamiątka z podróży? Przywieź z wakacji wnętrzarskie inspiracje

Większość domów aranżowana jest według tych samych powtarzalnych schematów i z użyciem podobnych dekoracji, co sprawia, że stają się nudne i pozbawione indywidualnego charakteru. Szukając inspiracji w magazynach wnętrzarskich należy zapomnieć o niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju wystroju mieszkania, ponieważ możemy być pewni, że tak samo postąpią tysiące innych osób. Marzysz o oryginalnym i przykuwającym uwagę wnętrzu? Przepisem na nie mogą być pomysły przywiezione z podróży. 

Jak stworzyć aranżacje inspirowane podróżami? 

Dekorując dom pamiątkami z podróży możemy przez cały rok czuć się jakbyśmy byli na wakacjach. Nie oznacza to jednak, że ci, którzy dopiero marzą o dalekich wojażach, nie mogą urządzić sobie mieszkania godnego prawdziwego (przyszłego) podróżnika. Tym co tworzy unikalny charakter takich wnętrz są przede wszystkim drobiazgi: dekoracje ścienne, obrazy, zdjęcia z podróży, mapy, niewielkie rzeźby, czy zdobione folklorystycznymi motywami naczynia. Każdą tego typu ozdobę możemy oczywiście przywieźć z drugiego końca świata, ale równie dobrze wiele pięknych i oryginalnych elementów wystroju dostępnych jest do kupienia w sieci. Warto szczególnie zwrócić uwagę na oferty sklepów z produktami handmade. Kupując meble i dekoracje wykonane ręcznie zyskujemy pewność, że są one wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Pamiętajmy również, że podróżnik to nie tylko osoba odwiedzająca dalekie i egzotyczne kraje. Tu liczy się przede wszystkim pasja i uczucia jakie wywołują w nas pamiątki, będące ozdobą domu. Mogą być to muszle zebrane nad Bałtykiem, zwyczajna mapa z zaznaczonymi na niej ważnymi dla nas miejscami, lub dekoracja wykonana ze starego sprzętu turystycznego na przykład wioseł czy lin żeglarskich. 

Najciekawsze podróżnicze inspiracje

Styl podróżniczy może mieć różne oblicza. W swojej najbardziej podstawowej wersji może on łączyć motywy dekoracyjne związane z wieloma różnymi kulturami, a jako element wspólny najlepiej sprawdzą się wtedy dodatki w postaci map na ścianach, starych walizek lub kufrów, lamp – globusów oraz kompasów i lunet. Dobrym pomysłem może okazać się również postawienie na jednolity styl charakterystyczny dla naszych ulubionych miejsc. Jakie są najciekawsze aranżacje inspirowane podróżami? Oto kilka z nich:

1. Wnętrze orientalne

Styl orientalny kojarzył się niegdyś z kiczem wschodnich bazarów, obecnie jednak święci ogromne sukcesy we wnętrzarskim świecie. Do przywiezionych z podróży figurek buddy, hinduskich bóstw, czy misternie zdobionych naczyń, pięknie pasować będzie na przykład tapeta z mandalą, tekstylia w intensywnych barwach i bardzo modne w ostatnim czasie dywany we wzory marokańskie. Jako oświetlenie w tego typu wnętrzach idealnie sprawdzają się lampy z kolorowego szkła, a obowiązkowym dodatkiem będą aromatyczne świece i kadzidełka. 

3. Dla miłośników gór

Każdy wielbiciel górskich wędrówek będzie czuł się w pomieszczeniu z motywami górskimi jak ryba w wodzie. Chcąc stworzyć taki klimat, warto postawić na elementy stylu zakopiańskiego czyli meble z jasnego drewna, dekoracje z motywami parzenicy lub dziewięćsiłu, owcze skórki i tekstylia wełniane lub z folklorystycznymi motywami kwiatowymi. 

4. Miejska dżungla

To aranżacja w której warto postawić na styl nowoczesny połączony z akcentami w zdecydowanych kolorach jak czerń, biel, czerwień lub intensywny niebieski. Jako dekoracje warto zastosować elementy charakterystyczne, kojarzące się z wybraną metropolią. W przypadku Londynu na przykład mogą to być tekstylia z flagą brytyjską oraz dodatki stylizowane na piętrowe autobusy i czerwone budki telefoniczne. Nie można również zapomnieć o odpowiedniej fototapecie lub dużym plakacie. 

5. Styl marynistyczny

Dla miłośników morza i żeglugi idealnym wyborem będzie styl marynistyczny. Świetnie sprawdzą się w nim wszelkie dekoracje z wykorzystaniem motywów statków, kotwic, latarni morskich, lin i muszli. Kolorami polecanymi do tego typu pomieszczeń jest biel, lazur i ciepły beż kojarzący się z barwą piasku.