Coraz częściej słyszymy w dzisiejszych czasach o pracy zdalnej. Do tej sytuacji odnosi się również pochodzący z angielska termin home office. Niektórym taka sytuacja niekoniecznie odpowiada, ale niekiedy nie mamy innej możliwości jak pracować z domu. Z drugiej strony, wielu o takim rozwiązaniu marzy lub je planuje.
Jeśli i Wy myślicie o zmianie swojej przestrzeni mieszkalnej w miejsce pracy to powinniście pamiętać, że do tego procesu powinno się odpowiednio przygotować. Dzięki temu już na starcie będziemy mogli osiągnąć wyższą wydajność i łatwiej przystosować się do zmiany, a w tym tekście postaramy się Wam odpowiedzieć na pytanie jak zorganizować miejsce pracy w domu.
Jak chcemy zmienić świat, to zacznijmy od… sprzątania
Wielu z nas od małego słyszy, że najtrudniejszy jest pierwszy krok. Zapewne wiele w tym racji. Jednak jeśli myślimy jak zorganizować miejsce pracy w domu, to początkowy ruch nie wydaje się aż tak straszny, bo wystarczy postawić na porządek. Załóżmy, że pracujemy jako informatycy, programujemy i nasze obowiązki będą wymagały spędzania kilku godzin przy biurku. W takim wypadku zacznijmy właśnie od niego. Wytrzyjmy kurze, uporządkujmy szuflady, fotel, i to co znajduje się w naszym najbliższym otoczeniu, najlepiej w zasięgu wzroku. Dzięki temu przychodząc do pracy będziemy widzieli ład i uporządkowaną przestrzeń. Pozwoli nam to podejść do obowiązków z większym spokojem, a praca nie będzie kojarzyła się z natłokiem zadań.
Bądźmy konsekwentni
Często, gdy robimy porządki, ład panuje tylko przez krótki czas. Szybko bowiem zastępuje go bałagan. W związku z tym, opracowując plan jak zorganizować miejsce pracy w domu, postawmy na przedmioty, które pomogą nam utrzymać, wspomniany wcześniej, porządek. Jeśli posiadamy zbędne segregatory, pudełka czy organizery – skorzystajmy z nich. Jeśli nie, odwiedźmy najbliższy sklep papierniczy czy wielobranżowy, w którym na pewno uda nam się w takie zaopatrzyć. Jeśli jednak praca wymaga od nas codziennego „przerzucania” stosu dokumentów czy posiadania wielu małych elementów obok siebie, uporządkujmy je na koniec dnia. Dzięki temu w kolejnym dniu roboczym zastaniemy luźną, czystą przestrzeń, a nie natłok zbędnych przedmiotów.
Nie zapominajmy o przerwach
O zasadzie złotego środka już w IV wieku przed naszą erą wspominał Arystoteles. Ta mówi o niepopadaniu w skrajność i znalezieniu odpowiedniej równowagi. W związku z tym, jeśli myślimy jak zorganizować miejsce pracy w domu, nie zapominajmy o odpoczynku. Pamiętajmy, że nawet jeśli naszym miejscem pracy będzie przestrzeń, gdzie czujemy się bezpieczny i rozluźnieni, to nadal będziemy się męczyć. Jeśli nie będzie to dotyczyć mięśni pleców, to mogą być to mięśnie nóg lub oczy. Zadbajmy zatem o własny organizm, który na pewno nie odmówi chwili oderwania się od obowiązków, a po przerwie wrócimy do wykonywania ich z większą werwą i wydajnością.
Porządek to nie wszystko
Nie tylko ład wpływa na naszą uwagę. Niestety, ale na co dzień otaczają nas także rozmaite dystraktory. Do tych należą chociażby samochody za oknem, które hałasują. Jednak wiele z nich znajduje się również w pobliżu nas. W związku z tym zamiast pozwalać się rozpraszać, powinniśmy zadbać, aby nie miało nas co rozpraszać. O ile to, oczywiście, możliwe. Dlatego wyłączmy grający w tle telewizor czy wyciszmy, lub zostawmy w innym pomieszczeniu, telefon. Jeśli natomiast pracujemy przy komputerze, wprowadźmy w nim porządek. Usuńmy z pulpitu ikony, które nie posłużą nam w pracy, a z zakładek w przeglądarce pozbądźmy się tych, które mogą nam przypominać o nieprzeczytanej wiadomości lub powiadomieniu w social mediach. Dzięki temu będziemy mogli się skupić na naszych obowiązkach i wykonywanym zadaniu, a jeśli zdecydujemy się na przerwę, to po powrocie na stanowisko zastaniemy pracę, a nie dystraktom, który tylko czeka, aby skraść naszą uwagę.