Wszystko co musisz wiedzieć o czujnikach dymu

Bezpieczeństwo w każdym domu jest niezwykle ważne. Większość zagrożeń możemy w porę zauważyć i ochronić się przed nimi. W przypadku czadu jest jednak inaczej. Ten bezwonny gaz jest niezwykle niebezpieczny i może nas zaatakować, kiedy my nie będziemy tego świadomi. Dlatego tak ważny jest czujnik czadu.

Ulatniającego się z instalacji, butli lub piecyka czadu nie jesteśmy w stanie poczuć. Tymczasem jeśli pomieszczenie wypełni się tym gazem, może nastąpić bardzo szybkie zatrucie, które może być dla nas śmiertelne. Jedyną formą ochrony przed tym zagrożeniem jest czujnik czadu. Jak wybrać najlepszy model i czym różnią się poszczególne rodzaje?

Czujniki dymu i czadu – rodzaje

Dzięki najnowszym technologiom oraz znajomości zasad chemii, możemy skutecznie rozpoznać zdecydowaną większość groźnych gazów, które mogą stanowić dla nas niebezpieczeństwo. Wśród najpopularniejszych czujników gazów możemy wyróżnić:

  • czujnik czadu – pozwala na szybkie wykrycie tlenku węgla w zamkniętym pomieszczeniu;
  • czujnik gazu – skutecznie wykrywa zarówno propan-buran, jak i LPG czy gaz ziemny. Większość modeli reaguje również na wodór i amoniak, co przydaje się w wielu zakładach chemicznych;
  • czujnik dymu – przeważnie działa na zasadzie sensora foto-optycznego, dzięki czemu monitoruje zamknięte pomieszczenie pod kątem dymu. Niektóre modele pozwalają wyselekcjonować np. dym papierosowy, co jest przydatne w miejscach, gdzie palenie jest zabronione.

W gospodarstwach domowych największym zainteresowaniem cieszą się jednak czujniki czadu i dymu, które łączą w sobie funkcjonalność dwóch typów czujników. To szczególnie przydatne w domach, gdzie mamy do czynienia z różnymi źródłami gazów, czyli np. piecyka na gaz ziemny, a także kuchenki z butlą propan-butan i palącą się dyszą. Możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze rodzaje czujników dymu i czadu:

  • jonizacyjny,
  • optyczny.

Pierwszy polega przede wszystkim na reakcji chemicznej. W specjalnej komorze monitorowany jest pomiar natężenia jonów. Jeśli poziom się zwiększy, urządzenie od razu nas zaalarmuje. Jonizujące czujniki dymu uznawane są za niezwykle skuteczne i szybkie. Optyczne czujniki czadu, nazywane też fotoelektrycznymi, wyposażone są w specjalne źródła światła, usytuowane tuż obok fotodiody. Te reagują na zmieniającą się strukturę powietrza, przez które przenika światło. Jeśli pojawi się dym lub powietrze będzie miało inny skład przez czad, emitowana przez optyczny czujnik wiązka światła ulega rozproszeniu i wszczyna alarm.

Na pierwszy rzut oka oba rodzaje czujników niczym się od siebie nie różnią. Składają się zazwyczaj z wyświetlacza oraz diody, która ostrzega. Mają też oczywiście wbudowany głośnik z alarmem. Działają na baterie lub specjalne akumulatory, dzięki czemu możemy je bez trudu umieścić w optymalnym miejscu. Jeśli już znajdziemy właściwe położenie, reagują bardzo szybko. Dobrze ulokowane czujniki, bez względu na rodzaj, w porę wykryją ulatniający się czad lub pożar.

Czujniki dymu i czadu – jak działają?

Podstawowym zadaniem czujnika dymu i czadu jest monitorowanie powietrza w pomieszczeniu. Wcześniej opisaliśmy już jak działają czujniki optyczne i jonizacyjne, co wynika z ich budowy. Jak jednak wygląda użytkowanie takich urządzeń w praktyce? Przede wszystkim wraz z ulatniającym się gazem zmienia się gęstość powietrza, co sygnalizuje czujnik optyczny. Niebezpieczny dym czy czad mają też specyficzny skład chemiczny, który wchodzi w reakcję z niektórymi pierwiastkami. Te z kolei znajdują się w komorze czujnika jonizacyjnego, dzięki czemu szybko ostrzegają przed zmianą stężenia w pomieszczeniu. Jeśli czujnik wykryje niebezpieczeństwo, głównym sposobem zaalarmowania mieszkańców jest bardzo głośny sygnał dźwiękowy. Czad często nazywany jest cichym mordercą, ponieważ może ulatniać się bezwonnie w nocy i zatruć śpiących domowników. Dlatego hałas jest najlepszym sposobem na zaalarmowanie wszystkich o zagrożeniu. Niektóre modele wyposażone są też w diody, które intensywnie mrugają, kiedy trzeba ostrzec przed rosnącym stężeniem tlenku węgla lub obecnością dymu.

Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?

Czujnik dymu i czadu powinniśmy umieścić w pomieszczeniu, w którym istnieje największe ryzyko pojawienia się pożaru lub ulatniania się czadu. Przeważnie są to kuchnia oraz łazienka. W pierwszym z pomieszczeń źródłem ognia może być piekarnika albo kuchenka gazowa, natomiast w łazienkach przeważnie montowane są piecyki gazowe. Należy się też upewnić, że sygnał dźwiękowy będzie dobrze słyszalny z każdego miejsca w domu lub mieszkaniu. Urządzenie powinniśmy zamontować na wysokości głowy, ok. 1,5 m nad podłogą. Nie można stawiać czujników w pobliżu kratki wentylacyjnej, ponieważ ta może wpłynąć na jakość działania urządzenia.

Jaki czujnik czadu wybrać?

Podstawowym kryterium wyboru czujnika czadu powinien być atest. Tylko sprawdzone urządzenia będą skutecznie ostrzegać przed zagrożeniem. Sprzęt powinien mieć pozytywną opinię techniczną. Najwyższej jakości czujniki znajdziemy na stronie https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-elektroniczne-i-tv/czujniki-sygnalizatory/czujniki-czadu.html, gdzie możemy kupić tylko sprawdzony i bezpieczny sprzęt.