Sprawdź, jak przedszkolna przestrzeń wpływa na rozwój Twojego dziecka

W kwestii prawidłowego rozwoju dziecka wykluczone jest chodzenia na skróty. Największą tego świadomość mają osoby zajmujące się aranżacją wnętrz w przedszkolach. Dlatego, jeśli szukasz dla swojej pociechy miejsca w przedszkolu w Wołominie, sprawdź, jaka placówka oferuje najlepsze rozwiązania aranżacyjne. Dzięki temu rekrutacja do przedszkola przebiegnie sprawniej i bardziej świadomie.

Dlaczego przestrzeń w przedszkolu jest ważna?

Przez wiele lat byliśmy przyzwyczajeni do tego, że nieodłącznym elementem aranżacji placówek oświatowych dla najmłodszych są namalowane na ścianach postaci z bajek i wielokolorowe wykładziny. Często też takie obrazy wnętrz pojawiały się w ofertach prezentujących rekrutacje do przedszkoli. Jednak opieranie się tylko na tym motywie czasami może świadczyć o zbagatelizowaniu zagadnienia, jakim jest design przedszkoli.

Przestrzeń, w której niemal codziennie przez kilka godzin przebywają dzieci, ma być tłem dla ich rozwoju. Dlatego niezwykle ważne jest, żeby nie przytłaczała, ani nie dominowała najmniejszych. Największy komfort zapewniają dzieciom miejsca, a zwłaszcza przedszkola w Wołominie, w których czują się bezpiecznie i swobodnie. Przebodźcowane miejsce, pełne różnych kolorów i kształtów może zahamować wyobraźnię dziecka, a także negatywnie wpłynąć na rozwój umiejętności skupiania się.

Kluczowym elementem jest także otwartość przestrzeni. Dzieci z reguły nie czują się dobrze w zamkniętych przestrzeniach, dlatego w przedszkolach powinny być stosowane rozwiązania, które w razie potrzeby zapewniają intymność, ale nie ograniczają przestrzeni.

Jak styl skandynawski wspiera rozwój dziecka?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest urządzanie przedszkoli zgodnie z wytycznymi tzw. skandynawskiego stylu. Charakteryzuję się one dość surową i prostą formą. Mimo to wnętrza wykończone w ten sposób charakteryzują się lekkością, a także są ciepłe i przytulne. Dzieci, przebywając w takich pomieszczeniach, mogą łatwiej się trenować skupienie, ale przede wszystkim pobudzana jest ich wyobraźnia i kształtuje się estetyka. Skandynawski styl pozwala także na uniknięcie stereotypowych rozwiązań, np. zarezerwowania wyłącznie dla dziewczynek różowego, a niebieskiego dla chłopców. Zastosowanie jasnych kolorów i prostych form wspiera także dzieci w samodzielnym odkrywaniu, doświadczaniu i badaniu otaczającego je świata. Jedną z kluczowych zalet tego stylu jest fakt, że zapewniają one wiele miejsca, na przechowywanie rzeczy budzących emocje, np. ulubiona maskotka dziecka, pierwszy rysunek czy zdjęcie rodziców.

Niepubliczne przedszkole integracyjne, stosując takie rozwiązania w swoich wnętrzach, ma możliwość zapewnienia lepszej opieki dzieciom. Przede wszystkim jednak poprzez wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa, którego przedszkolaki niezwykle potrzebują, zwłaszcza dopiero rozpoczynające swoją przygodę z taką placówką, ułatwiona zostaje ich aklimatyzacja. Dlatego jednym z ważnych aspektów rekrutacji do przedszkola jest możliwość poznania wnętrza, w którym będzie przebywało dziecko. Warto zatem wiedzieć, jakie standardy wnętrz obowiązują w przedszkolach w Wołominie.