Z pewnością zastanawiasz się, czy system wentylacji mechanicznej w domu można zamontować na własną rękę. Czysto teoretycznie jest to możliwe, aczkolwiek wiąże się ze sporym ryzykiem, np. uszkodzenia rekuperatora lub niepoprawnego połączenia przewodów wentylacyjnych i elektrycznych. Jeśli chcesz mieć pewność, że rekuperacja jest zamontowana poprawnie, lepiej skorzystaj ze wsparcia wykwalifikowanego instalatora. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych informacji, dzięki którym zrozumiesz, że realizacja takich prac na własną rękę raczej nie jest dobrym pomysłem.
Montaż rekuperacji – czy to skomplikowane?
Przed montażem rekuperacji w nieruchomości konieczne jest przygotowanie pełnej dokumentacji projektowej i przeprowadzenie audytu budynku, celem ustalenia mocy znamionowej rekuperatora, który zostanie zamontowany. Bez tego nie da się rozpocząć prac związanych z montażem wentylacji mechanicznej w domu.
Jeśli masz doświadczenie w pracach budowlanych, a nowinki technologiczne nie są dla Ciebie wyzwaniem, możesz spróbować przeprowadzić prace montażowe na własną rękę. W takiej sytuacji niestety nie masz żadnej gwarancji na sprzęt i cały system wentylacyjny. To oznacza, że w razie usterki musisz sam sobie z nią poradzić i nikt nie weźmie odpowiedzialności za ewentualne szkody.
Sam montaż rekuperacji składa się z kilku etapów.
- Stworzenie projektu.
- Wykonanie instalacji wentylacyjnej, czyli rozłożenie kanałów po całej nieruchomości.
- Przygotowanie punktów nawiewnych i wywiewnych z pomieszczeń.
- Rozłożenie instalacji elektrycznej oraz doprowadzenie prądu do sterownika i rekuperatora.
- Regulacja systemu po zakończonym montażu.
- Weryfikacja sprawności działania wentylacji mechanicznej, np. przy pomocy specjalistycznych urządzeń pomiarowych.
Ostatecznie może okazać się, że montaż rekuperacji na własną rękę będzie dość problematyczny i wygeneruje sporo dodatkowych kosztów związanych z zakupem niezbędnego sprzętu oraz akcesoriów potrzebnych do prawidłowego montażu.
Jakie błędy można popełnić przy samodzielnym montażu rekuperacji?
Poniżej znajdziesz kilka przykładowych błędów, które może popełnić każda osoba bez doświadczenia, która zdecyduje się na montaż rekuperatora na własną rękę. Zapoznaj się z tymi wskazówkami, a w trakcie realizowania swojej inwestycji unikniesz wielu problemów.
- Brak pełnego projektu instalacji wentylacji mechanicznej – pamiętaj, że bez projektu nie będziesz w stanie zrobić praktycznie nic. To podstawa, aby wiedzieć, jaka średnica rur będzie odpowiednia, a także jaką moc powinien mieć zamontowany rekuperator, czyli serce systemu. Montaż rekuperacji bez projektu może skutkować tym, że instalacja będzie mieć niewystarczającą moc lub będzie pobierać większe ilości prądu ze względu na zbyt słabą jednostkę centralną.
- Nieprawidłowe położenie i dobranie przewodów – częstym błędem w trakcie montażu rekuperacji przez amatorów jest instalacja rur kiepskiej jakości lub o nieodpowiednim przekroju. To skutkuje spadkiem wydajności systemu. Aby zminimalizować opory powietrza, należy stosować rury o gładkiej powierzchni wewnętrznej. Wszystkie połączenia muszą być dokładnie zaizolowane, szczególnie w nieogrzewanych pomieszczeniach. W przeciwnym razie woda będzie zbierać się w kanałach wentylacyjnych.
- Brak przepływu powietrza w nieruchomości – montując rekuperację, trzeba zadbać o to, aby powietrze swobodnie poruszało się między pomieszczeniami. Czasem wystarczą niewielkie otwory w dole drzwi wejściowych i to wszystko.
Montując system wentylacji mechanicznej samodzielnie, nigdy nie można realizować działań jako odstępstwa od projektu. Wszelkie działania muszą być zgodne z tym, co zostało uwzględnione w planach. W przeciwnym razie na którymś z etapów montażu lub przy uruchomieniu rekuperatora okaże się, że system jednak nie działa tak, jak powinien.
Budowa instalacji i montaż rekuperatora – na własną rękę czy przez specjalistów?
Brak doświadczenia i wiedzy w zakresie działania rekuperacji oraz sposobach montażu kanałów wentylacyjnych powinien od razu zniechęcić Cię do samodzielnego montażu takiego systemu. Aby mieć pewność, że rekuperator ma odpowiednią moc, kanały są drożne i odpowiednio zabezpieczone – lepiej skontaktuj się z firmą instalatorską i zdecyduj się na montaż rekuperacji przez wykwalifikowane osoby.