Jak przeprowadzić remont kuchni tanim kosztem?

Remont kuchni może być bardzo kosztowny, ale jeśli zdecydujemy się na jego samodzielne wykonanie, zdecydowanie obniżymy ostateczny koszt i zyskamy ogromną satysfakcję, że samodzielnie zmieniliśmy wygląd tego pomieszczenia. Co zrobić, by tanim kosztem wyremontować kuchnię? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Panele na podłodze mogą zapewnić sporą oszczędność

O ile samodzielne układanie płytek na podłodze nie należy do zajęć, jakie może wykonać amator, montowanie paneli podłogowych jest zdecydowanie prostsze. Jeśli chcemy odnowić podłogę w naszej kuchni, możemy zastosować wodoodporne panele laminowane, które idealnie pasować będą do każdej kuchni. Zapewniają bardzo dobre parametry, są łatwe w sprzątaniu, a z ich montażem poradzi sobie każdy z nas. Wystarczy rozłożyć podkład i folię, a następnie zgodnie z instrukcją zamontować panele podłogowe. Cały proces w średniej wielkości kuchni nie powinien zająć dłużej niż jeden dzień roboczy. Na samym końcu pozostanie wykończyć ładnie szczeliny pomiędzy posadzką a ścianą, wykorzystując do tego celu specjalne listwy i problem podłogi w kuchni mamy załatwiony. Pozostają jeszcze ściany i nasza kuchnia będzie wyglądać zdecydowanie lepiej.

Ściany również można odnowić samodzielnie

Ściany w starszych kuchniach przeważnie nie wyglądają zbyt dobrze. Są mocno pochlapane i często wymagają czegoś więcej, niż tylko malowania. Jeśli pojawiają się w nich duże ubytki, można załatać je, wykorzystując do tego masę szpachlową. Kupując gotową masę, wystarczy ją nałożyć szpachelką i delikatnie przeszlifować, by całość wyglądała perfekcyjnie. Praca nie jest zbyt trudna, dlatego spokojnie możemy ją wykonywać samodzielnie. Pamiętajmy jednak, by przed malowaniem zagruntować taką ścianę odpowiednim preparatem. Samo malowanie o również czynność, którą można wykonać samodzielnie. Bardzo ważne, by wykorzystywać specjalne farby przeznaczone do pomieszczeń mokrych. Zapewniają one zdecydowanie większą odporność na wilgoć i grzyby, które uwielbiają wilgotne środowisko. Kuchnia to jednak pomieszczenie, gdzie ściany ulegają częstym zabrudzeniom więc zamiast malowania, można na ścianach przykleić specjalną szybę. Może być ona barwiona na różne kolory, sporą popularnością cieszy się szkło ze specjalnymi wzorami. Montaż takiego rozwiązania jest dość prosty. Wystarczy zakupić odpowiedni klej i przyciętą w warsztacie szybę przyłożyć delikatnie do ściany. Po 24 godzinach, gdy klej zaschnie, całość jest gotowa i możemy przystąpić do normalnej eksploatacji naszej nowej kuchni.