Planujesz budowę domu? Koniecznie musisz to wiedzieć!

Ciepły montaż okien zaczyna coraz intensywniej zyskiwać na popularności. Cieszy się uznaniem wśród wielu inwestorów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Czym tak naprawdę charakteryzuje się ciepły montaż i jakie są jego zalety w przeciwieństwie do tego tradycyjnego?

Ciepły montaż – wszystko, co musisz wiedzieć

Metoda ciepłego montażu okien nie bez powodu nazywana jest również metodą warstwową. Jej głównym założeniem jest użycie trzech warstw izolacyjnych: standardowej pianki oraz dwóch rodzajów taśm – paroprzepuszczalnej i paroizolacyjnej. Takie zabezpieczenie zapewnia ochronę domu przed znaczną stratą ciepła. Warstwa zewnętrzna jest szczególnie pomocna podczas obfitych opadów – zapobiega przedostawaniu się wilgoci. Warstwa środkowa ma działanie termoizolacyjne i akustyczne, z kolei wewnętrzna blokuje przenikanie pary wodnej.

Ciepły montaż okien krok po kroku

1. Prace rozpocznijmy od dokładnego oczyszczenia ościeża z pyłu i gruzu. Dzięki temu, masz pewność, że materiały izolacyjne będą trzymały się podłoża.

2. Teraz przyszedł czas na zajęcie się taśmami paroizolacyjnymi. Należy je przykleić do ramy okiennej, za pomocą dołączonego już specjalnego kleju. Taśmę paroszczelną mocuje się do wewnętrznej części ościeżnicy, natomiast paroprzepuszczalną do zewnętrznej.

3. Ostatnie poprawki i okno będzie gotowe do dalszego montażu. Każdą z taśm paroizolacyjnych należy mocno docisnąć na całej długości. Pamiętajmy, aby w narożnikach pozostawić stosunkowo spore zakłady, które pozwolą na dokładne uszczelnienie tych miejsc.

4. Mamy już przygotowaną ramę termoizolacyjną. Należy ją teraz umieścić w otworze i zamontować zgodnie z instrukcją producenta. Dobra robota!

Montaż ciepły kontra montaż standardowy

Podstawową różnicą pomiędzy montażem ciepłym a montażem tradycyjnym jest stopień uszczelnienia domu. Oczywiście ten pierwszy, dzięki temu, że do jego użycia wykorzystuje się aż trzy warstwy, gwarantuje mniejszą stratę ciepła. Zapobiega również powstawaniu mostków termicznych, będących powodem ubytków ciepłego powietrza. Ciepły montaż okien tworzy barierę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi oraz minimalizuje ryzyko powstawania wilgoci czy pleśni. Z drugiej strony jednak, kosztuje on więcej niż montaż standardowy. Ponadto, wymaga sporo czasu i wykwalifikowanej ekipy, co również wiąże się z wyższą ceną. W który montaż okien zainwestować, budując dom? To pytanie pozostawiamy już tylko do Waszej, Drodzy Czytelnicy, dyspozycji. Przemyślcie dobrze swoją decyzję i dokładnie wszystko zaplanujcie. Owocnej pracy!

Artykuł przygotowany przy współpracy z K-Bro.pl – rolety w oknach